ce este un HR admin?

Ca HR Admin Specialist, munca ta este o combinație între responsabilități administrative și de resurse umane. Unele companii utilizează HR Admin pentru funcții administrative, în timp ce altele necesită îndeplinirea ambelor roluri. Din punct de vedere tehnic, rolul unui HR Admin Specialist are mai puține legături cu serviciile pentru angajați și mai mult cu administrarea politicilor companiei, gestionarea datelor și evaluarea relațiilor cu angajații.

care sunt atribuțiile unui HR admin?

Mulți oameni confundă adesea un HR Admin cu un HR Generalist, însă acestea sunt roluri separate. De exemplu, un HR Generalist gestionează toate problemele legate de angajați, în timp ce un HR Admin Specialist asistă managerul de resurse umane cu sarcini zilnice precum procesarea noilor angajați, operarea sistemelor de date HR și documentarea politicilor. În organizațiile mari, rolul de HR Admin Specialist este împărțit în diferite domenii de specializare, cum ar fi administrarea salarizării sau introducerea datelor. Cu toate acestea, în companiile mai mici, rolul tău de HR Admin Specialist va acoperi toate funcțiile de resurse umane, inclusiv recrutarea, trainingul și relațiile cu angajații. Din acest motiv, HR Admin Specialist din organizațiile mici obțin o expunere mai mare și o experiență mai vastă.

Ca HR Admin Specialist, trebuie să înțelegi complexitatea gestionării datelor. Deoarece joci un rol crucial în gestionarea fluxului de informații dintre angajați și manageri, ai nevoie de abilități de comunicare și de relaționare interpersonală.

Crezi că abilitățile tale de gestionare a datelor sunt potrivite pentru o carieră de HR Admin Specialist? Atunci continuă să citești pentru a afla care sunt competențele și calificările de care ai nevoie pentru a excela în acest rol.

găsește job-uri
1

salariul mediu al unui HR admin specialist

Conform Paylab și resurselor interne Randstad România, salariul mediu al unui HR Admin Specialist este de aproximativ 5.000 - 5.500 RON net pe lună. La început, câștigurile tale încep de la 3.000 -3.500 RON net pe lună, dar odată cu acumularea experienței și a cunoștințelor, salariul tău crește și poate depăși chiar 6.800 RON net pe lună.

Pe lângă salariul de bază, majoritatea companiilor oferă bonusuri și beneficii precum asigurare medicală privată, indemnizații sau decontarea transportului. Unele companii oferă și bonusuri de final de an și ore suplimentare pentru munca prelungită.

factori ce afectează salariul unui HR Admin Specialist

Există mai mulți factori ce îți determină salariul ca HR Admin Specialist. Dacă dorești să îți îmbunătățești pachetul de compensație, trebuie să îți dezvolți acreditările. Pentru a deveni HR Admin Specialist este necesară o pregătire formală, iar nivelul de educație îți influențează salariul. Din acest motiv, obținerea unor certificate sau calificări suplimentare te face eligibil pentru o creștere salarială. Pe lângă salarii, și aria de responsabilitate a postului îți afectează veniturile. De exemplu, dacă gestionezi un grup mic de angajați, vei câștiga mai puțin decât un HR Admin Specialist responsabil de sute sau chiar mii de angajați.

Unele responsabilități ale postului oferă și o serie de beneficii. De obicei, dacă te ocupi de probleme complexe de personal, primești un salariu mai mare. Chiar și locația influențează pachetul de compensație din cauza variațiilor costului vieții și a cererii de servicii de resurse umane în diferite locuri. Orașele mari oferă oportunități mai bune pentru administratorii de resurse umane și un cost mai ridicat al vieții, de aici și salariile mai mari. Orașele mici au un cost scăzut al vieții, ceea ce reduce pachetul de compensație.

2

tipuri de HR admin specialist

Ca HR Admin Specialist, te poți specializa pe una dintre responsabilități. Unele dintre tipurile de HR Admin Specialist includ:

femeile care poartă o conversație
3

cariera de HR admin specialist

Dacă îți dorești o carieră ca HR Admin Specialist, citește în continuare pentru a afla programul de lucru și sarcinile specifice.

4

educație și formare necesare pentru HR admin specialist

Există mai multe căi de a intra în cariera de HR Admin Specialist:

colegii care au o conversație

aptitudini și competențe

Ca HR Admin Specialist, ai nevoie de un set solid de abilități, inclusiv abilități soft, pentru a avea succes, inclusiv:

5

întrebări frecvente (FAQs)

Întrebări frecvente despre cariera de HR Admin Specialist

thank you for subscribing to your personalised job alerts.